Jak dobrać stolik kawowy? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Wybór stolika kawowego stanowi swoiste postawienie kropki nad "i" przy projektowaniu wyglądu salonu. Choć zazwyczaj najwięcej uwagi poświęca się pozostałym meblom, to w finalnej kompozycji pokoju rola stolika do kawy jest równie ważna. To dookoła stołu odbywa się życie rodzinne i towarzyskie. To tutaj gromadzimy się, by skosztować ulubionego napoju u boku bliskich i przyjaciół. Jak dobrać stolik kawowy, by stał się nieodłącznym towarzyszem naszego życia na wiele lat? Musisz pamiętać o dwóch głównych rzeczach: wyglądzie i funkcjonalności.

Jak dobrać stolik kawowy
Jak dobrać stolik kawowy

Wygląd i styl stołu do kawy

Dla nas w Desini priorytetem jest wygląd mebli. Dlatego nawet najbardziej praktyczny stół nie znajdzie miejsca w naszych salonach, jeśli będzie zwyczajnie brzydki i nieelegancki.

Czym się kierować przy ocenie wyglądu stolika? Przede wszystkim własnymi upodobaniami. Dobierz taki stolik, który będzie Ci się podobał i który będzie pasował do Twojej wizji wymarzonego salonu.

Bardzo istotne jest dopasowanie stołu do stylu i charakteru pozostałych mebli. Nie ma nic gorszego w nowoczesnym salonie niż najładniejsze nawet, ale gryzące się meble. Harmonijny i spójny wygląd powinien być dla nas jednym z priorytetów przy doborze mebli do salonu. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe elementy aranżacji pokoju, np. na kolor i rodzaj podłogi.

Bardzo modne ostatnimi czasy są nowoczesne stoliki kawowe w stylu industrialnym. Styl industrialny, zwany również stylem loftowym, spodoba się każdemu, kto ceni sobie prostotę i elegancję z delikatną nutą ekstrawagancji. Meble industrialne cechują się zamierzoną surowością. Dobra kompozycja z pozostałymi elementami zestawu wypoczynkowego (kanapą, sofą lub fotelami) pozwoli jednak osiągnąć efekt przytulności i nowoczesności.

Ważnym krokiem jest wybór blatu stołu. Z jednej strony może to być bardziej tradycyjny blat drewniany, z drugiej – nowoczesny blat akrylowy. Blat drewniany jest znacznie bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania. Nie jest również tak trudny w utrzymaniu ani wrażliwy, jak blaty akrylowe.

Jakie są więc przewagi blatów akrylowych? Przede wszystkim ich elegancki i nowoczesny wygląd. Stoły z przeźroczystym blatem są też świetnym wyborem, gdy nie chcesz zasłaniać podłogi lub dywanu w salonie. Warto również zaznaczyć, że wszelkie zabrudzenia będzie Ci o wiele łatwiej usunąć z blatu szklanego niż drewnianego. Z drugiej strony – będą one na nim bardzo widoczne, więc należy go regularnie czyścić.

Jeśli chodzi o kształt stolika, to najpopularniejszym obecnie jest kształt prostokątny. Prostokątna budowa blatu jest bardziej praktyczna: stół o takim blacie łatwiej wkomponować w ogólny projekt salonu. Szczególnie korzystnie wypada w połączeniu z narożnikiem.

Z kolei okrągły blat stołu lepiej sprawdzi się w pokoju, w którym znajduje się wiele różnych siedzisk. Co więcej, jeśli w domu przebywają dzieci, to warto postawić na stół z zaokrąglonymi wierzchołkami. Dzięki temu ewentualne kontuzje będą znacznie mniej groźne.

Wybór stolika kawowego
Wybór stolika kawowego

Rozmiary stołu

Wymiary stołu są chyba jego najważniejszą cechą wpływającą na funkcjonalność. Dobierając stolik, pamiętaj, by nie był za mały. Jeśli na przykład docelowo ma przy nim przesiadywać wielodzietna rodzinna, to upewnij się, że powierzchnia stołu wystarczy do jego komfortowego użytkowania. Stół nie powinien być również zbyt duży w stosunku do reszty pokoju i nie powinien wypełniać sobą całej wolnej przestrzeni. Standardowe wymiary stolików to około 105 na 55 cm. Dobrze, by długość stolika wynosiła około 2/3 długości kanapy czy sofy.

Upewnij się, że wybierany stół możesz umieścić w odległości około 45 cm od mebla wypoczynkowego. To komfortowa odległość do siedzenia i przemieszczania się między obydwoma meblami.

Na komfort użytkowania wpływa przede wszystkim wysokość stolika. Dobrym wyborem będzie stolik nieco niższy od sofy lub kanapy, ale też od niej węższy. Przyjmuje się, że optymalna wysokość stolika to co najmniej 40 cm i maksymalnie 55 cm. Zbyt niski lub zbyt wysoki stolik nie tylko będzie niewygodny, ale będzie również zaburzał harmonijny design salonu.

Waga

Wybierając stół do pokoju, pamiętajmy o jego wadze. Zbyt ciężki stół może utrudnić jego przesuwanie i rysować podłogę. A przecież bardzo często ustawia się go obok rozsuwanej kanapy czy sofy.

Stabilność i bezpieczeństwo

To cecha, która jest ważniejsza od designerskich fantazji. Stolik nie może się chwiać i musi mieć równą powierzchnię blatu. Sam blat powinien być mocno przykręcony do ramy stolika. Stanowcze "nie" powiedz stolikom o różnych wysokościach nóg. W przeciwnym wypadku stół może i będzie ciekawie wyglądał, ale praktycznie nie będzie możliwe korzystanie z niego. Postawione na nim naczynia i inne przedmioty mogą się z niego zsunąć lub przewrócić.

Designerskie stoliki do kawy Desini

Jeśli wciąż zastanawiacie się, jaki stolik kawowy wybrać, to przygotowaliśmy dla Was kilka gotowych propozycji. To stoliki, które przygotowaliśmy, by stanowiły przykuwający wzrok punkt centralny nowoczesnego pokoju. Tworząc stoły, bezkompromisowo trzymamy się zasady: "Nie tworzymy mebli, które się nam nie podobają". Nasze wyroby cechuje niepowtarzalna mieszanka piękna, elegancji, prostoty i solidności. Wybierzcie stół do kawy dla siebie:

A jeśli poszukujesz czegoś jeszcze ściślej dopasowanego do swojej wizji salonu, to prosimy o kontakt. Chętnie podejmiemy się modyfikacji przedstawionych stolików lub zaprojektowanie stolika do kawy całkowicie od nowa.

Kajetan